Najtańsze OC / AC w kilka chwil.

Oblicz teraz
Banner 2. Oblicz składkę AC/OC

Nasza zima zła... jak przygotować samochód?

date_range 13:11:2017 label_outline

Listopadowy poniedziałek. Budzik budzi Cię o 6.30. W mieszkaniu ciemności. Pospiesznie wstajesz, aby wyszykować się do pracy, a trzeba jeszcze podwieźć do szkoły dziecko. Wyglądasz za okno, a tam w najlepsze prószy śnieżek. Na dachu auta zebrał się już spory, biały kożuszek... To już zima? Dlaczego tak szybko?! Karuzela myśli: zimowe opony jeszcze wciąż stoją w piwnicy, bo wciąż odkładasz ich wymianę na później. Skrobaczka do szyb może i jest na miejscu, ale nie wiadomo... A płyn do spryskiwaczy? No i kluczowa kwestia: odpali czy nie odpali?

Przygotowanie auta do zimy – krótki niezbędnik kierowcy

Listopadowe dni to ostatni dzwonek, aby uniknąć tego czarnego scenariusza. Nie pozwól, aby zima zaskoczyła w ten sposób Ciebie! Już dziś przygotuj swoje auto do niesprzyjającej zimowej aury.

Punkt pierwszy: opony

Zmiana opon letnich na zimowe to kwestia absolutnie podstawowa. Opona musi mieć bieżnik odpowiednio głęboki – zalecana głębokość to 4 mm. Ważny jest również wiek opony, ponieważ z czasem twardnieje, tracąc właściwą przyczepność do nawierzchni w zimowych temperaturach. Opony powinno się wymienić, zanim temperatury spadną poniżej 8 stopni Celsjusza. Nie warto liczyć na łagodną zimę. Odpowiednie opony zapewnią krótszą drogę hamowania, poprawią przyczepność i stabilność auta, a Ty poczujesz się bezpieczniej.

Punkt drugi: akumulator

Akumulator zimą potrafi przysporzyć problemów. Przed nadejściem niskich temperatur sprawdź, w jakim jest stanie. Przy temperaturach bliskich zeru moc rozruchowa akumulatora zmniejsza się o ok. 20 %, a przy dużych mrozach – nawet o 50 %, więc warto wykonać testy sprawności. Najlepiej powierzyć je fachowcom, a w przypadku słabego akumulatora pomyśleć o zakupie nowego.

Punkt trzeci: płyny

Przed nadejściem niskich temperatur koniecznie sprawdź stan płynu chłodzącego i hamulcowego. Właściwa temperatura krzepnięcia płynu w układzie chłodzenia wynosi około -37°C. Sprawdzenie tej temperatury może uratować Cię przed poważnymi problemami, ze zniszczeniem silnika włącznie. Płyn hamulcowy trzeba co jakiś czas wymieniać, ponieważ absorbuje wilgoć. Pamiętaj także o zimowym płynie do spryskiwaczy, który nie zamarznie w niskich temperaturach.

Punkt czwarty: nadwozie

Zimą Twoje auto jest szczególnie narażone na korozję ze względu na wilgoć i środki chemiczne stosowane na drogach. Przed nadejściem chłodów warto zabezpieczyć rysy i odpryski lakieru. Wskazane jest dokładne umycie auta i naniesienie wosku. Uszczelki zabezpiecz specjalnym silikonem, co uchroni Cię przed przymarznięciem drzwi i jednocześnie spowolni starzenie się gumy.

Punkt czwarty – wnętrze auta

Przede wszystkim przyda się gruntowne sprzątanie i mycie wnętrza auta, a także wymiana dywaników, co utrudni gromadzenie się wilgoci. Tekstylne dywaniki wewnątrz samochodu nie zdają zimą egzaminu, ponieważ zatrzymują wilgoć i przyczyniają się do wzrostu wilgotności. Zimą najlepiej wymienić je na gumowe, które łatwo oczyścić ze śniegu, błota i nagromadzonej wody.

Punkt piąty: przybornik zimowego kierowcy

Sprawdź, czy posiadasz w aucie akcesoria, które pomogą Ci uporać się z zimowymi problemami: odśnieżaniem i skrobaniem szyb. Warto zaopatrzyć się w dobrą skrobaczkę, zmiotkę do śniegu, nieprzemakalne rękawice i płynny odmrażacz do szyb. Zadbaj o odpowiednio wyposażoną apteczkę. Niektórym mogą się przydać również łańcuchy na koła, łopatka do odśnieżania i linka holownicza.

Przed nadejściem chłodów zastanów się, czy Twoje auto nie wymaga kompleksowego przeglądu w warsztacie. Odpowiednie przygotowanie oszczędzi Ci nerwów, zminimalizuje ryzyko wystąpienia awarii i zwiększy Twoje bezpieczeństwo na drodze.