Najtańsze OC / AC w kilka chwil.

Oblicz teraz
Banner 2. Oblicz składkę AC/OC

Prawo jazdy w 2018. Obostrzenia i podwyżki już od 4 czerwca

date_range 24:12:2017 label_outline

Uzyskanie prawa jazdy nie jest obecnie ani łatwe, ani tanie. Najniższa cena za kurs wynosi około 1.200 zł, nie wliczając kosztów egzaminu teoretycznego (ok. 30 zł) oraz praktycznego (ok. 140 zł). Całość zamyka się więc w granicach 1.500 zł. Od połowy roku 2018 koszty i utrudnienia dla nowych kierowców będą niestety jeszcze większe.

Kursy doszkalające

Między 4 a 8 miesiącem, licząc od dnia otrzymania prawa jazdy, kierowca zobligowany będzie do odbycia dwóch kursów doszkalających - teoretycznego i praktycznego. Całość kursów ma się zamknąć w dwóch godzinach, a ich łączny koszt to około 300 zł.

Dłuższy okres próbny

Osoby, które uzyskają prawo jazdy kategorii B po raz pierwszy, zostają objęte okresem próbnym, którego długość wzrośnie do 2 lat (dotychczas – 1 rok). Okres próbny obowiązuje od dnia otrzymania „prawka”. Dodatkowo, jeśli świeży kierowca popełni w czasie trwania okresu próbnego dwa wykroczenia przypieczętowane mandatem lub wyrokiem sądu, okres próbny ulegnie obowiązkowemu przedłużeniu o kolejne dwa lata.

Zakaz pracy w zawodzie kierowcy przez 8 miesięcy

Świeżo upieczony kierowca nie będzie mógł podjąć pracy zarobkowej za kółkiem aż przez 8 miesięcy od momentu uzyskania prawa jazdy. Dotyczy to również osobiście prowadzonej działalności gospodarczej, polegającej na kierowaniu autem.

Zielony listek

Nowy kierowca będzie zobowiązany do oznakowania pojazdu zielonym listkiem na przedniej i tylnej szybie przez 8 miesięcy. Obowiązek ten dotyczy zarówno pojazdu należącego do kierowcy, jak i cudzego, który będzie prowadził. Brak powyższego grozi mandatem w wysokości 500 zł.

Ograniczenia prędkości

Obostrzone limity prędkości będą obowiązywały świeżego kierowcę również przez okres 8 miesięcy od dnia uzyskania „prawka”. Na terenie zabudowanym kierowca taki nie będzie mógł przekroczyć prędkości 50 km/h. Poza terenem zabudowanym dozwolona dla niego prędkość wynosić będzie 80 km/h, a na autostradach – 100km/h.

Zmiany, szczególnie te dotyczące dodatkowo płatnych kursów doszkalających, budzą wiele kontrowersji. Prawdopodobnie służyć one mają nie tyle podniesieniu bezpieczeństwa na drogach, ile wzrostowi przychodów w wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego. Osobom, które mają w planach ukończenie kursu prawa jazdy, doradzamy więc pośpiech – zmiany wchodzą w życie od 4 czerwca 2018, do tego momentu zrobimy „prawko” na dotychczasowych zasadach.