Zaniżanie odszkodowania z OC / AC

Zaniżanie odszkodowania z OC / AC

ocena_szkod

Zaniżanie odszkodowań wypłacanych w ramach OC i AutoCasco stało się ostatnimi czasy regułą dla towarzystw ubezpieczeniowych. Problem ten dotyczy niemal 90% analizowanych przypadków. Właściciele aut otrzymali średnio o 5.756 zł mniej, niż powinni otrzymać w ramach swojego ubezpieczenia.

Kilka sposobów ubezpieczycieli na zaniżenie odszkodowania

Ubezpieczyciele mają swoje metody na zaniżanie Twojego odszkodowania. Najbardziej znaną z nich jest sporządzanie kosztorysu szkody na podstawie cen części zamiennych, a nie cen części oryginalnych, jako dużo droższych od zamienników. Pamiętaj, że masz prawo domagać się wykorzystania części oryginalnych przy naprawie swojego samochodu, chyba, że przed wypadkiem w Twoim pojeździe zamienniki były także wykorzystywane.

Ubezpieczyciel może też próbować zaniżyć odszkodowanie o amortyzację (czyli zużycie części samochodowych podczas ich eksploatacji). Może to jednak zrobić tylko wówczas, jeśli udowodni, że auto po likwidacji szkody zyska na wartości.

Towarzystwa ubezpieczeniowe niechętnie pokrywają koszty samochodu zastępczego z ubezpieczenia OC sprawcy szkody, dowodząc, że osoby nieprowadzące działalności gospodarczej nie potrzebują aut zastępczych. Takie postępowanie jest pozbawione podstaw prawnych.

Zaniżanie wartości auta ubezpieczyciele praktykują, wprowadzając niepełne dane do specjalnych systemów określających wartość pojazdu. Dlatego dokładnie przeanalizuj wartość pojazdu przedstawioną przez zakład ubezpieczeń i w razie wątpliwości zgłoś się do niezależnego rzeczoznawcy.

Koszt holowania auta po wypadku powinien być teoretycznie doliczony do kwoty Twojego odszkodowania. Powinieneś jednak wybrać firmę, która oferuje usługi w konkurencyjnych cenach, ponieważ ubezpieczyciel może odmówić refundacji ze względu na zbyt wysoki koszt usługi. W przypadku, gdy doznałeś uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku, ubezpieczyciel nie powinien kwestionować kosztów holowania.

Kolejną metodą towarzystw ubezpieczeniowych jest zaniżanie odszkodowań o podatek VAT. Odszkodowanie zawierające podatek VAT przysługuje przede wszystkim osobom fizycznym, jako nie odprowadzającym do Urzędu Skarbowego podatku VAT. Jeśli ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie bez podatku VAT, to jako osoba fizyczna musisz ponieść koszty VAT z własnej kieszeni na rzecz np. mechanika samochodowego czy sprzedawcy części.

Ubezpieczyciele zazwyczaj chętnie orzekają szkodę całkowitą, tłumacząc, że naprawa jest nierentowna, ponieważ przekracza np. 70% wartości auta. Takie postępowanie jest bezprawne, ponieważ za nadmierne należy uznać tylko te koszty naprawy, które przekraczają 100% wartości pojazdu sprzed szkody. Jeśli w Twoim przypadku jest inaczej, domagaj się kosztorysu z uwzględnieniem naprawy pojazdu, a nie złomowania.

Co zrobić, jeśli już jesteś ofiarą zaniżenia odszkodowania?

Poszkodowani kierowcy mają prawo domagać się wyrównania do rzeczywistej wartości odszkodowania. Jeśli Twoja szkoda miała miejsce do 3 lat wstecz, możesz zakładać z całą pewnością, że Twoje odszkodowanie było niższe od należnej Ci kwoty. Jednak suma, o którą ubezpieczyciel zaniżył Twoje odszkodowanie, jest wciąż do odzyskania. Potrzebny Ci będzie jedynie kosztorys naprawy pojazdu, wystawiony przez Twoja ubezpieczalnię. Na jego podstawie dowiesz się, jaką kwotę możesz jeszcze odzyskać.